
NPF I ARBETSLIVET – välkommen på webbinarium 5/6
Varmt välkommen på webbinariet ”NPF i arbetslivet” med Galaxens Per Poulsen. Den här utbildningen fokuserar på kunskap, förståelse och praktiska verktyg för att bygga en inkluderande arbetsmiljö där olikheter ses som tillgångar.
Det är genom kunskap och förståelse som vi kan nå fram till en arbetsmiljö där alla trivs och fungerar utifrån sina egna specifika förutsättningar. Vad innebär det att ha en neuropsykiatrisk funktionsnedsättning som ADHD eller ADD och vad kan man göra som arbetsgivare för att stötta anställda med NPF? Det och mer lär du dig på kursen.
⏱ När: Torsdag 5 juni kl 10.00-12.00
💻Hur: Online
Pris: 800 kr/person
Läs mer och boka här!
Efter utbildningen ska du ha ökad kunskap om de olika diagnoserna och vad det innebär att ha NPF, samt tips på hur en arbetsgivare ska tänka och agera utifrån anpassningar och arbetsmiljöansvar.
Varmt välkommen!